Odkrywamy Karkonosze: Karpacz

Karpacz to niewielkie miasto leżące u podnóża góry Śnieżki w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy. Sąsiaduje i dzieli historię powstania z Kowarami, które przez setki lat słynęły z przemysłu górniczego i metalurgicznego. Karpacz, podobnie jak Kowary, to bardzo dobre miejsce stanowiące bazę wypadową na karkonoskie szlaki – obecnie rozwija się i otwiera na turystów, przedstawiając szeroką ofertę noclegową i rekreacyjną. Dziś opowiemy o historii Karpacza oraz o tym, dlaczego warto udać się w to polskie pogranicze. Serdecznie zapraszamy do przeczytania poniższego artykułu!

Historia Karpacza
W dwunastowiecznym Karpaczu osiedlili się walońscy poszukiwacze złota oraz innych skarbów natury, którzy odkryli w niedalekich Kowarach złoża rudy żelaza i uranu. W związku z tym wzrosło zapotrzebowanie nie tylko na węgiel drzewny, ale i na pracowników. W ten sposób ówczesny Karpacz zaczął się rozwijać. Podczas wojny trzydziestoletniej, która doprowadziła do upadku przemysłu metalurgicznego, w Karpaczu schronienie znaleźli czescy uciekinierzy religijni, zasilając mieszkańców dodatkowymi rękami do pracy w rozwijającym się przemyśle włókienniczym. Poza tym wybudowali na górze Śnieżce kaplicę św. Wawrzyńca, co sprowadziło do Karpacza pierwszych pielgrzymów. Wkrótce (w XVIII wieku) założono tu szkołę ewangelicką, a kilkadziesiąt lat później sprowadzono z Norwegii świątynię Wang – jeden z największych karkonoskich zabytków do chwili obecnej. W związku z tym, Karpacz stał się znany jako kierunek pielgrzymkowy, powstało dużo hoteli i infrastruktury turystycznej. Historyczne źródła podają, że na początku XX wieku w Karpaczu było dostępnych ponad tysiąc miejsc noclegowych. Po drugiej wojnie światowej Karpacz przyłączono do Polski i po kilku zmianach nazwy, ostatecznie przyjęto obowiązującą do dziś nazwę miasta. Mieszkańcy o pochodzeniu niemieckim zostali wysiedleni z całego terytorium. Obecnie Karpacz jest jedną z bogatszych gmin, która nieustannie rozwija się pod kątem turystyki – w planach jest przebudowa deptaka i renowacja zabytkowego budownictwa.

Co oferuje nam Karpacz dzisiaj?
Zwiedzanie Karpacza z pewnością będzie ciekawym doświadczeniem nie tylko dla osób, które kochają chodzić po górach, ale także dla tych zainteresowanych historycznymi aspektami. Karpacz reklamuje się jako świetne miejsce do wypoczynku zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla seniorów. Istnieje dużo możliwości aktywności – dostępne dla turystów są zadbane szlaki górskie o różnych poziomie trudności, ścieżki rowerowe, park linowy, quady do wynajęcia, pole golfowe, paintball, całoroczne lodowisko czy szkółki wspinaczki skałkowej. Każdy znajdzie tu dla siebie ciekawe zajęcie! Latem organizowany w Karpaczu jest m. in. Open Street Festival, European Voice & Music Festival zawody dla biegaczy i półkolonie dla dzieci. Nikt nie będzie się tu nudził także zimą, bo uprawia się tu chyba wszystkie możliwe sporty śnieżne na wielką skalę. Zimą odbywa się tu także Zimowy Ultramaraton Karkonoski. Ciekawym wydarzeniem jest Międzynarodowy Turniej 3 Narodów, czyli międzynarodowe zawody w piłce siatkowej dla kobiet. Poza tym nie zapomnijmy, ze Karpacz nadal pozostaje bardzo ważnym miejscem na szlaku tzw. turystyki religijnej, a różne obrzędy ewangelickie nadal są tu sprawowane - przykładowo, 10 sierpnia świętuje się tutaj obchody św. Wawrzyńca , Święto Ludzi Gór (msza odprawiana jest w kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce). Dla turystów są dostepne również darmowe spacery tematyczne z przewodnikiem lub płatne wycieczki, np. po górskich szlakach czy starówce.